Crowdfunding is niet vrijblijvend Met de groeiende populariteit van crowdfunding is ook het risico op wanbetaling toegenomen. Wees alert. 26 augustus 2015 10:45 • Door Bastiaan Bloemink en Ella van Kranenburg Crowdfunding is nieuw en populair, maar dat maakt het nog niet vrijblijvend. Als crowdfunding met een investeringscomponent gepaard gaat, wijkt het niet veel af van reguliere financieringsmogelijkheden; er is een geldvraag en het platform (de tussenpartij) koppelt de geldverstrekkers aan de vraag. Crowdfunding kent risico’s voor geldvragers, voor beleggers en voor het platform zelf. Dat zijn niet alleen economische risico’s, maar ook risico’s vanuit financieel en toezichtsperspectief. Als de ‘crowd’ belegt in een bedrijf is er al snel sprake van een vergunningplichtige activiteit op basis van de Wet op het financieel toezicht (Wft). Wanneer de spelregels niet worden nageleefd, loopt de geldvrager of het platform juridische risico’s; een platform kan vergunningsplichtig zijn in haar bemiddelende rol en de geldvrager kan worden geconfronteerd met verplichtingen om beleggers te informeren of te waarschuwen dat de belegging buiten toezicht staat. Mislukte projecten Het niet naleven van deze verplichtingen kan vergaande gevolgen hebben. AFM en DNB beschikken over diverse middelen om in te grijpen bij overtredingen en kunnen forse boetes of dwangsommen opleggen. Crowdfunding-platformen zullen ondertussen goed naar de geldvrager en de eigen stabiliteit moeten kijken en mogelijk hebben ze een zorgplicht naar zowel de geldvrager als de geldgever. Geldgevers lopen uiteraard ook risico’s. Verhaalmogelijkheden op de geldvrager zijn vaak beperkt. Wat gebeurt er bij een faillissement van de geldvrager of het platform? Slechts bij uitzondering krijgen de geldgevers bij crowdfunding een vorm van zekerheid. Mislukte projecten zijn reeds voorgevallen, met de nodige verliezen voor investeerders. De groeiende populariteit van crowdfunding heeft gevolgen voor de risico’s die beleggers lopen. Het aantal geldvragers is recent flink toegenomen en groeit stevig door. Het risico op wanbetaling en zelfs faillissement neemt dus ook toe. Extra kritisch Beleggers die crowdfunding gebruiken als onderdeel van hun beleggingsportefeuille moeten de risico’s daarom goed onderzoeken. Als een beleggingspropositie te mooi lijkt om waar te zijn, moet je als belegger extra kritisch zijn. Hierin is crowdfunding niet uniek. Hierrn verschilt crowdfunding, ondanks de hoge coolfactor, niet van reguliere investeringen. Sterker, het is misschien zelfs wel een reden om extra alert te zijn. Bastiaan Bloemink werkt als adviseur/jurist bij Charco & Dique Risk Management en Compliance. Ella van Kranenburg is advocaat bij Keijser Van der Velden, een nichekantoor dat zich specialiseert op het gebied van het financiële recht. De informatie in deze column is niet bedoeld als juridisch advies. Deel via:
Assetallocatie 11 mrt Pictet verwacht een Europese renaissance Pictet AM is positiever geworden over aandelen uit de eurozone nu er meer bereidheid lijkt te zijn om de investeringen op te voeren in defensie en de economische structuur. Keerzijde: Europese staatsobligaties hebben er onder te lijden.
Assetallocatie 05 mrt Einde Amerikaans exceptionalisme in zicht? Emiel van den Heiligenberg, hoofd assetallocatie van de vermogensbeheertak van L&G, benadrukt nog maar even het belang van brede spreiding in een tijd van groeiende onzekerheden.
Assetallocatie 04 mrt Fondsenwerving blijft zwak punt private equity Bain & Company zag de markt voor private equity voorzichtig herstellen in 2024. Er waren meer exits en meer investeringen, maar wel minder geïnvesteerd vermogen van institutionele beleggers.
Assetallocatie 27 feb Ook private assets zijn gevoelig voor crises Private beleggingen zijn populair. Beleggers die denken dat ze met deze beleggingen beter beschermd zijn tegen financiële crises komen bedrogen uit.
Assetallocatie 19 feb Grote risicobereidheid institutionele beleggers Institutionele beleggers houden vast aan hun overwogen-positie in aandelen. Private equity zit ver onder het hoogtepunt van 2022 en ESG blijft van belang. Dat schrijft beleggingsconsultant bfinance in zijn laatste kwartaalrapport.
Assetallocatie 18 feb "Marktverwachtingen centrale banken zitten ernaast" Volgens hoofdeconoom Steven Bell van Columbia Threadneedle is de kans groot dat de Fed de rente dit jaar meer verlaagd dan de markt nu verwacht. Voor de ECB zal het waarschijnlijk andersom zijn.