Populaire doemdenkers voorspellen markt exact verkeerd Het enige positieve aan doemdenkende beursgoeroes is dat ze als lichtpunt kunnen dienen. Hoe somberder ze worden, des te beter zijn de vooruitzichten. Een andere conclusie kan Michael Cembalest van JP Morgan AM toch echt niet trekken. 11 maart 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie Michael Cembalest heeft een guilty pleasure, het volgen van zogenoemde Armageddonists, mensen die de crash aller crashes voorspellen. De Chairman of Market and Investment Strategy bij JP Morgan Asset Management schreef er voor het eerst over in 2019. Hij gaf ze ook een naam: het legioen van doemdenkers. Van 2011 tot 2016 verkondigde deze groep van onheilsprofeten elk op enig moment dat de hemel naar beneden zou komen. Cembalest heeft met zijn team uitgerekend wat er zou zijn gebeurd als beleggers hun raad hadden opgevolgd en waren overgestapt van aandelen op veilige obligaties. Catastrofaal De resultaten zijn vernietigend. De underperformance bedroeg tot het einde van 2019 tussen de 30% en 60% ten opzichte van een portefeuille met normale verhoudingen. Met de uitbraak van de coronapandemie leek het even alsof hun voorspellingen toch nog iets waard waren. Maar het werd alleen maar erger. Ze weten niet van ophouden De doemdenkers deden er namelijk nog een schepje bovenop toen de aandelenmarkt in maart allang was ingestort. Ze voorspelden nog meer onheil, de een na de ander: Nouriel Roubini, Peter Schiff, John Hussman, Jeffrey Gundlach, George Soros, Albert Edwards en David Rosenberg. De enige die nog redelijk op tijd was, was David Stockman. Iedereen weet wat erna gebeurde. Aandelen hebben zich sinds het dieptepunt in maart 2020 niet alleen hersteld, ze zijn omhooggevlogen. De S&P 500 is bijna verdubbeld. Contra-indicator Cembalest heeft er op zich niet zoveel moeite mee dat er analisten zijn die waarschuwen voor luchtbellen en te hoge koersen. Hij vindt de beurs zelf momenteel ook erg duur en een correctie is zeker niet uitgesloten. Het probleem met de onheilsprofeten is dat ze vaak met hun somberste ondergangscenario’s komen als de markt al diep in het rood staat. Wat dat betreft, zijn de doemdenkers bijna een soort contra-indicator. Hoe harder ze schreeuwen, hoe beter de vooruitzichten zijn voor een spoedig herstel. De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. . Deel via:
Impactbeleggen 05 feb Nee, water is het nieuwe goud Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."
Impactbeleggen 05 feb Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."
Impactbeleggen 28 nov Het enorme potentieel van nature-based finance Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.
Opinie 22 okt Financiële sector is het probleem én de oplossing voor de natuur Volgens Hadewych Kuiper van Triodos IM kan de klimaatcrisis alleen worden gekeerd als we de natuur weten te herstellen. Daarvoor is de financiële sector dringend nodig. Winstgevende duurzame projecten liggen voor het oprapen.
J. Safra Sarasin Sustainable Asset Management 18 apr "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers" Volgens fondsmanager Daniel Lurch van het JSS Sustainable Equity Green Planet fonds van J. Safra Sarasin profiteren met name de duurzaamste bedrijven van de huidige herschikking van de wereldwijde productieketen. Welke dat zijn?
Impactbeleggen 11 apr “Het is fijn om goed te doen” Ook buiten Nederland is impactbeleggen ontdekt. Het Schotse Baillie Gifford bijvoorbeeld lanceerde in 2017 het Positive Change Fund. Vlak voor Pasen was Rosie Rankin, medeverantwoordelijk voor dit fonds, over in Amsterdam voor de tweedaagse Impact Europe Summit in de Beurs van Berlage. Rob Stallinga sprak met haar.