Oh, dus beleggen is géén sparen? U weet dat natuurlijk al lang, maar de toezichthouder meldt het toch maar even: beleggen is niet hetzelfde als sparen. 29 mei 2013 16:45 • Door Peter van Kleef De Autoriteit Financiële Markten (AFM) doet er niet moeilijk over. Zonder enige schroom trekt de toezichthouder af en toe krijt en schoolbord uit de kelder en dan leggen ze het nog één keer uit. Deze keer: sparen is niet hetzelfde als beleggen. Zo. Dat u het maar weet. Volgens de AFM duiken er recent reclames voor financiële producten (verzekeringen en beleggingen) op, waarin 'sterk de indruk wordt gewekt dat het gaat om een alternatief voor een spaarrekening of –deposito'. Fout, want, stelt de AFM, 'deze producten bieden echter niet dezelfde zekerheid, maar kennen juist grotere risico’s en in sommige gevallen hogere kosten'. U voelt 'm al aankomen, dit valt onder het kopje 'misleiding'. Onder misleiding verstaat de AFM reclames waarin ‘appels met peren’ worden vergeleken, zoals een verzekering of een belegging gelijkstellen aan een spaarrekening. Goed, we hebben tijden achter ons van vastgoedwalhalla's in Dubai en wijnpiramides in schimmelige douaneloodsen en verdorde limoenboompjes op kleigrond in Costa Rica. Maar als we consumenten moeten gaan vertellen dat beleggen toch wel andere risico's met zich meebrengt dan een spaarrekening, dan zijn we als finance-analfabeten wel ver gezonken. U hebt uw cliënten toch wel duidelijk gemaakt, hoop ik, dat grond- en goudbeleggingen een net iets ander risico-rendementsprofiel hebben dan een spaarrekening? Daar komt bij dat het depositogarantiestelsel niet van toepassing is op deze verzekerings- en beleggingsproducten, zegt de AFM nog maar eens. Dat stelsel - opfriscursusje - garandeert dat consumenten hun spaargeld tot 100.000 euro per rekeninghouder terugkrijgen als een bank failliet gaat. Banken met een vergunning van de Nederlandsche Bank (DNB) vallen onder het depositogarantiestelsel. Zonnebankbruine beunhazen in krijtstreeppakken, met dikke zonnebrillen en een overdosis gel in de lange lokken, in grote auto's met glimmende accessoires dus niet - we zeggen het maar even omdat de AFM dat vergeet te doen. Knoopt het in uw oren. Dan kan de AFM weer nuttige dingen gaan doen. Bijvoorbeeld op één lijn gaan zitten met het ministerie van Financiën over de kickbackdiscussie. Of zo. Peter van Kleef was tot en met 2014 hoofdredacteur van IEXProfs. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Deel via:
Assetallocatie 10 apr Pictet AM zag de S&P nog 10% extra dalen Omdat een recessie in de VS nadert, neemt Pictet AM het zekere voor het onzekere. Tenminste, dat was de verwachting vóór de plotselinge draai van president Trump gisteravond. De handelsoorlog van de VS met de wereld is teruggebracht tot 'slechts' met China.
Assetallocatie 09 apr Oase van rust Van de volatiliteit die de aandelenmarkt momenteel treft, heeft Rutger Brascamp, hoofd hypotheken van Aegon AM, duidelijk geen last. “Beleggen in hypotheken is een hele steady business. De verliezen zijn extreem laag.” Is er dan niets wat hij vreest?
Assetallocatie 09 apr Een volledige handelsoorlog of een beperkt conflict? Volgens Greg Hirt, Global CIO Multi Asset bij Allianz Global Investors, zijn dat de twee mogelijke scenario’s waar we rekening mee moeten houden. Wat zijn de beleggingsimplicaties?
Assetallocatie 07 apr Fifty-fifty kans op Amerikaanse recessie De kans op een recessie in de VS is na "Liberation Day" gestegen van 35% naar 50%. Volgens Jeffrey Schulze van ClearBridge is diversificatie de enige free lunch voor beleggers tijdens de onzekere maanden die voor ons liggen.
Opinie 06 apr Zoek dekking! De sombere reacties van DWS en Goldman Sachs op de Amerikaanse tarievenoorlog en de mondiale aandelenpaniek. Hoe verder? Waarin te beleggen?
Assetallocatie 03 apr Goudprijs nog niet aan plafond als onzekerheid aanhoudt Senior ETF-analist Elisa Piscopiello bij L&G analyseert de drijvende krachten achter de sterke prijsstijging van goud en waarom gouddelvers glanzende winsten kunnen boeken.