VW toont zwaktes van factorbeleggen Het Volkswagen-schandaal laat zien dat smart beta-indices niet altijd optimaal geconstrueerd zijn, betoogt Edhec. 4 november 2015 10:45 • Door IEXProfs Redactie Hoewel de theorie achter factorbeleggen, of smart beta, gebaseerd is op cijfers over de (zeer) lange termijn, kan een kortetermijnschok toch een onthullend licht werpen op constructiefouten van smart beta-indices. Het Edhec Risk Institute publiceerde deze week een onderzoeksrapport over de impact van het Volkswagenschandaal. De onderzoekers concluderen dat er grote verschillen zitten in hoe diverse smart beta-indices de Volkswagen-crash hebben geabsorbeerd. Een breed gespreide, goed gediversificeerde factorindex versloeg de Stoxx Europe 600 index met maar lioefst 18% in de week van 18 tot 25 september, terwijl een minder gediversificeerde index het juist 3% slechter deed dan de Stoxx Europe 600 index. Twee voorwaarden "Bij hun inspanningen om maximale factor-exposure te genereren, hebben multi-factor index providers gekozen voor concentratie binnen de indices, ten koste van de diversificatie." Als voorbeeld noemen de analisten de J.P. Morgan Europe Multi-Factor index en de MSCI Europe Diversified Multi factor Index, die respectievelijk 1,5 en 2 keer zoveel exposure naar Volkswagen hadden als de Stoxx Europe 600. Dat had tot gevolg dat beide indices in een maand tijd flinke averij opliepen, zeker in vergelijking met breder gespreide multi-factorindices. De Edhec-onderzoekers concluderen dat de robuustheid van een multi-factorindex afhangt van de balans van de factorexposures èn van een goede diversificatie van specifieke risico's. "Alleen als aan die twee voorwaarden is voldaan mag een index als smart worden aangeduid." De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. . Deel via:
Impactbeleggen 05 feb Nee, water is het nieuwe goud Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."
Impactbeleggen 05 feb Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."
Impactbeleggen 28 nov Het enorme potentieel van nature-based finance Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.
Opinie 22 okt Financiële sector is het probleem én de oplossing voor de natuur Volgens Hadewych Kuiper van Triodos IM kan de klimaatcrisis alleen worden gekeerd als we de natuur weten te herstellen. Daarvoor is de financiële sector dringend nodig. Winstgevende duurzame projecten liggen voor het oprapen.
J. Safra Sarasin Sustainable Asset Management 18 apr "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers" Volgens fondsmanager Daniel Lurch van het JSS Sustainable Equity Green Planet fonds van J. Safra Sarasin profiteren met name de duurzaamste bedrijven van de huidige herschikking van de wereldwijde productieketen. Welke dat zijn?
Impactbeleggen apr '24 “Het is fijn om goed te doen” Ook buiten Nederland is impactbeleggen ontdekt. Het Schotse Baillie Gifford bijvoorbeeld lanceerde in 2017 het Positive Change Fund. Vlak voor Pasen was Rosie Rankin, medeverantwoordelijk voor dit fonds, over in Amsterdam voor de tweedaagse Impact Europe Summit in de Beurs van Berlage. Rob Stallinga sprak met haar.